درباره برند بومن (BOWMAN)؛ یک قرن افتخار…

شرکت انگلیسی بومن (BOWMAN) بیش از صد سال است که در خط مقدم انتقال حرارت فعالیت می‌کند!
این شرکت که دفتر مرکزی آن در شهر بیرمنگام مستقر است، در ابتدا فعالیت خود را با تولید رادیاتور خودروهای دیزلی آغاز کرد و امروزه به عنوان یکی از برترین تولید کنندگان مبدل حرارتی پوسته و لوله در دنیا شناخته می‌شود.

محصولات بومن در کارخانه‌ای با وسعت 6000 متر مربع تولید و 70 درصد این محصولات به اقصی نقاط جهان صادر می‌شود.

گاه شمار شرکت بومن

تأسیس در سال 1919؛

با پایان یافتن جنگ جهانی اول و نقش مؤثر بریتانیا در رقم زدن سرنوشت این جنگ، تکنولوژی موتورهای هیدرولیکی به سرعت پیشرفت کرد و خودروهای موتوری که تا آن زمان کمتر به آنها پرداخته می‌شود، در حال تبدیل شدن به جایگزینی برای درشکه و اسب بودند.
با پیشرفت روزافزون خودروها، نیاز به قطعات با کیفیت بیش از گذشته احساس می‌شد.
در چنین شرایطی جیمز بومن، شرکت خود را با قصد تولید رادیاتورهای با کیفیت راه‌اندازی کرد.
تنها 9 سال بعد، یعنی در سال 1928، این شرکت به بزرگترین تولید کننده رادیاتور خودرو در بریتانیا تبدیل شد.

رادیاتور بومن (BOWMAN)

فاصله بین دهه 1930 تا دهه 1950 میلادی

دهه 30 میلادی، دهه شکوفایی بومن بود؛ در این دهه بومن دست به ابتکار بزرگی زد و اولین خنک کننده روغن را برای موتورهای دریایی به ارتش بریتانیا ارائه داد؛ ضمن اینکه طراحی و تولید مبدل حرارتی برای انتقال حرارت در موتورهای دریایی (با قدرت 1000 اسب بخار) بومن را به شرکتی بی رقیب تبدیل کرد.
خنک کننده روغن بومن (BOWMAN)با روشن شدن آتش جنگ جهانی دوم و ورود بریتانیا به این کارزار، بومن بیش از گذشته در انتقال حرارت خودروهای نظامی و تجهیزات دریایی نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا، فعال بود.
پیش از پایان جنگ و در سال 1945، جیمز بومن درگذشت و فرزندش ادوین بومن به عنوان مدیرعامل این شرکت انتخاب شد.

دهه 1950 تا دهه 1960 میلادی؛ دهه ثبات

جنگ جهانی دوم تمام شده و بومن همچنان به تولیدات خود ادامه می‌دهد؛ بخش عمده‌ای از تولیدات نظامی بومن وارد فاز تولید تجاری شده و راهکارهای ارائه شده توسط این شرکت، حالا بر روی ماشین آلات و خودروهای کشاورزی و تجاری پیاده سازی می‌شوند.

دهه 1960 تا دهه 1970؛

تولید رادیاتور در این دهه متوقف شد؛ بومن تمام توان خود را بر ادغام راهکارهای گوناگون و متعاقبا تولید یک محصول یونیک برای حل تمام مسائل و مشکلات پیش روی صنعت دریانوردی متمرکز کرد.
در این دهه مبدل حرارتی، مخزن هدر و منیفولد اگزوز با هم ادغام و به بازار عرضه شد؛ تعداد لوله‌های خارجی کاهش یافت و حجم و بسته بندی محصولات نیز بهینه شد.

از دهه 1970 تا دهه 1990؛ تغییرات بزرگ در راه بود!

ادوین بومن درگذشت و پسرانش راجر و جان، عنان کار را در دست گرفتند؛ در این دوره بیست ساله تعداد دفاتر نمایندگی بومن افزایش یافت و طرح‌های نوین انتقال حرارت به وسیله کامپیوتر و بر پایه محاسبات دقیق اجرا شد.

دهه 1990 تا 2000؛ قرن جدید و محصولات جدید!

با ورود به هزاره جدید، گستره محصولات بومن نیز بیشتر شد، تا حدی که طراحی و تولید مبدل‌های حرارتی مورد استفاده در استخر، در دستور کار این شرکت قرار گرفت.
برگ برنده بومن در این دهه مبدل حرارتی صفحه‌ای با استفاده تکنولوژی منحصر به فرد این شرکت بود که تا کنون رقیبی برای آن پیدا نشده است.

از سال 2000 تا کنون

امروزه بومن،به عنوان یکی از رهبران انتقال حرارت در جهان شناخته می‌شود؛ شرکتی که از یک قرن پیش تا الان، فراز و نشیب‌های فراوانی را پشت سر نهاده و در حال حاضر، به یکی از پیشروترین مجموعه‌ها در تاریخ انتقال حرارت تبدیل شده است.